Baltmė, arba vitiligo, – tai melanocitopenija, pasireiškianti sutrikusia melanino, suteikiančio odai atspalvį, gamyba. Pasaulinės sveikatos organizacijos duomenimis, vitiligo pasaulyje serga apie 1–2 proc. žmonių, vienodai vyrai ir moterys.

Šmidto sindromas – genetinė liga

"Sunkesnė Šmidto sindromo forma iš tikrųjų yra reta, daugiau ji pasitaiko moterims. ", - sakė gyd. endokrinologas A. Levingeris

Šmidto sindromą dažniausiai diagnozuoja klinikiniai imunologai, o šių specialistų Lietuvoje yra labai nedaug, tik Vilniuje ir Kaune. Todėl vidaus ligų specialistai ne visada jį nustato. Skaitytojų prašymu apie ligą kalbamės su endokrinologu Andrejum Levingeriu.

Šmidto sindromas pirmą kartą buvo aprašytas maždaug 1926 metais. Sindromo sąvoka susieja visus pacientui pasireiškiančius simptomus į visumą.

Kaip pasireiškia

Ši imunologinė liga pakenkia labai skirtingus organus: ji pasireiškia odoje, kepenyse, sąnariuose, skydliaukėje ir kiaušidėse.

„Organizmas gamina specifinius baltymus, ir jie pakenkia kuriam iš organų. Vienas iš Šmidto sindromo matomų žymių yra baltmė – odoje atsiranda baltos dėmės ir po truputį plečiasi po visą kūną: rankas, veidą. Jos negali pranykti, kadangi dėl pigmento, esančio giliai ląstelėse, mūsų oda yra rusva, ir tos ląstelės žūsta dėl genetiškai paveldėtų baltymų. Šiaip baltmę turi daug kas, ir ją dėl dėmių nesunku surasti.

Tačiau pats Šmidto sindromas – tai ne vien baltymai, jis gali pasireikšti ir lėtiniu skydliaukės uždegimu, ir autoimuniniu jos pakenkimu (kai irsta baltymai, kurie žudo skydliaukės ląsteles). Taip pat pasireiškia I tipo cukralige, kai žūsta kasos ląstelės. Gali pasireikšti ankstyva menopauze (kai žūsta kiaušidžių ląstelės), taip pat ir lėtiniu gastritu (kai žūsta skrandžio ląstelės). Tad problema yra bent keletas vieno žmogaus pakenktų organų. Kadangi pas mane labai dažnai ateina pacientai dėl skydliaukės uždegimo, aš randu pakenkimų jų odoje, lėtinį sąnarių arba kiaušidžių uždegimą, arba net ir I tipo cukraligę – tada galima rašyti bendrą pavadinimą – Šmidto sindromas“, – sakė gydytojas.

Kaip gydoma

„Etiologinio (nukreipto į priežastį) gydymo šiam sindromui nėra; mes gydome vieną iš tų pažeistų organų tiek, kiek galim, kad atgaivintume jo funkciją. Jeigu tai skydliaukės pakenkimas ir trūksta skydliaukės hormonų, žmogus gydomas specialiais šių hormonų turinčiais papildais. Jeigu tai yra cukraligė, leidžiamas insulinas. Tuomet simptomai nekenkia žmogui.

Gydymo poveikis priklauso nuo to, koks organas pakenktas, ir koks to pažeidimo laipsnis. Jeigu pažeistas sąnarys, ligą iškart pastebėsi, nes žmogui skauda, jis sunkiai juda. Ta paveldima, genetinė liga dėl streso gali pasireikšti ir jauname amžiuje (kai vaikas išsigąsta ar patiria traumą), po virusinės infekcijos.

Jeigu Šmidto sindromo žymeklis – tik baltmė, jūs tik negalėsite būti saulėje. Jeigu tai skydliaukės pakenkimas, hormonų trūkumas – liga gali baigtis ir mirtimi, tik ji ateina po keliasdešimties metų, dažniausiai – dėl širdies ritmo problemų“, – sakė gydytojas.

Jam tenka gydyti ir sunkius ligonius, kuriems pakenkta oda, kasa, skydliaukė ir sąnariai, išsivystęs cukrinis diabetas. Vaistais palengvinamas skausmas ir galimybė judėti.

Lengva Šmidto sindromo forma nustatyta apie 20 klaipėdiečių, o sunki – vos keletui.

šaltinis: Vakarų ekspresas
2008 m. rugsėjo 23 d.

3 Komentarai to “Šmidto sindromas – genetinė liga”

  • Florame Florame:

    Perskaiciau sita straipsni ir isigandau truputi, kadangi turiu tiek baltme, taip pat problemu su sanariais (dabar tiriuosi), be to turiu struma. Idomu, kur Kaune butu galima rasti imunologa?

  • admin admin:

    Siaipkai kuriu straipsniu net nekeliau, nes jie paprasciausiai neturejo naudingos informacijos, o kartais netgi klaidinga. Nezinia kiek tiesos siame straipsnyje, nors nera jis toks senas, dar ne poros metu nera Bijoti manau anksti, bet pasitikrinti verta 😉

  • Tomas V. Tomas V.:

    Pas mane su sąnariais taip pat pokyčių atsirado..
    Traškėti pradėjo.. Įdomu kiek tai turi sąsajos…

Komentuoti

Jei norite komentuoti, Jūs turite būti prisijungęs.

Log In
PARAMA SVETAINEI
Patinka čia lankytis? Smagiai praleidi laiką, randi naudingos informacijos? Paremk svetainės gyvavimą!
Paremk svetainę SMS'u
BALSAVIMAS

Kaip gydotės vitiligo?

Žiūrėti rezultatus

Loading ... Loading ...